Zaburzenie dysocjacyjne
Zaburzenia dysocjacyjne należy do grupy zaburzeń psychicznych. Jednostka doświadcza przerw w pamięci, świadomości, tożsamości lub percepcji w sposób chroniczny, zakłócający jej funkcjonowanie. Główne złożone zaburzenia dysocjacyjne zwykle rozwijają się w okresie dzieciństwa i stanowią wynik zakłóceń w integracji dziecięcej osobowości i poczucia własnego Ja. Przeważnie są powiązane z przemocą fizyczną, seksualną lub emocjonalną.
Do zaburzeń dysocjacyjnych należą:
1. Dysocjacyjne zaburzenie tożsamości (DID, Dissociative Identity Disorder):
- charakteryzuje się obecnością dwóch lub więcej odrębnych tożsamości lub osobowości (każda z trwałym wzorem postrzegania, myślenia), które w sposób nawracający, na przemian, przejmują kontrolę nad zachowaniem osoby;
- pacjent doświadcza problemów z odtworzeniem z pamięci ważnych informacji dotyczących tożsamości i/lub osobowościowych, które są zbyt poważne, aby można je było wyjaśnić poprzez normalne zapominanie;
- zakłócenie nie jest spowodowane fizjologicznym działaniem substancji ani stanem ogólnomedycznym.
2. Bliżej nieokreślone zaburzenie dysocjacyjne (DDNOS, Dissociative Disorder Not Otherwise Specified), podtyp 1b:
- dominującą cechą jest jakiś objaw dysocjacyjny (zerwanie zintegrowanej funkcji świadomości, tożsamości, pamięci lub spostrzegania otoczenia), niespełniający kryteriów żadnego z określonych zaburzeń dysocjacyjnych;
- nie wyczerpuje w pełni kryteriów DID, na przykład nie ma dwóch (lub więcej) odrębnych tożsamości lub nie charakteryzuje się niepamięcią odnośnie ważnych informacji osobowych.
3. Amnezja dysocjacyjna:
- charakteryzuje ją niezdolność do przypomnienia sobie ważnych informacji osobistych, zwykle po traumie, które jest zbyt rozległe, aby można je było wytłumaczyć normalnym zapominaniem;
- może dotyczyć konkretnego zdarzenia, lub niektórych aspektów zdarzenia albo całego życia.
4. Fuga dysocjacyjna:
- to nagłe, nieoczekiwane opuszczenie domu lub miejsca pracy i niemożność przypomnienia sobie swojej przeszłości;
- jednostka w stanie fugi może przyjąć nową tożsamość i prowadzić nowe życie, nie zdając sobie sprawy z poprzedniej tożsamości.
5. Depersonalizacja lub derealizacja:
- depersonalizacja to doświadczenie oderwania lub bycia obserwatorem samego siebie (w tym myśli, ciała, czynów);
- derealizacja to doświadczenie nierealności otoczenia – ludzie i przedmioty wydają się być nierealne albo zniekształcone.
Czasami zaburzenie dysocjacyjne występuje razem z PTSD (zespół stresu pourazowego). Uważa się nawet, iż zaburzenie dysocjacyjne jest bardziej złożoną formą PTSD.
PTSD
Obejmuje zestaw objawów pojawiających się po przeżyciu traumatycznego zdarzenia. Występuje ono u ofiar wojny, po przeżyciu katastrofy naturalnej, po gwałcie. Może dotyczyć nie tylko osób bezpośrednio doświadczających katastrofy, ale również świadków takiego zdarzenia. Dokładne kryteria diagnostyczne są opisane w ICD-10, pod symbolem F43.1.
Podstawowe objawy PTSD dzielą się na trzy grupy:
1. Intruzje:
- tzw. flashbacki – ponowne przeżywanie traumatycznego wydarzenia, tak jakby działo się obecnie. Flashbeck może obejmować zapachy, smaki, obrazy, myśli, emocje, odczucia fizyczne;
- koszmary senne odzwierciedlające traumę;
- halucynacje, omamy i iluzje związane z traumą;
- napady niepokoju i paniki;
- znieruchomienie lub chęć ucieczki.
2. Objawy unikania:
- wkładanie dużego wysiłku w celu uniknięcia myśli, uczuć, wspomnień dotyczących traumatycznego przeżycia;
- amnezja dotycząca traumatycznych doświadczeń;
- emocjonalne odrętwienie;
- niezdolność do odczuwania miłości i cieszenia się z życia;
- izolacja od innych;
- niechęć do rozmowy o traumie;
- nadmiernie zautomatyzowane działanie.
3. Hiperpobudzenie:
- fizyczne objawy napięcia, takie jak: sztywność, wzburzenie, niecierpliwość, niepokój, zdenerwowanie, nadmierne wyczulenie na zdarzenia w otoczeniu;
- skłonność do irytacji i furii;
- wybuchy emocji,
- problemy z zasypianiem i częste wybudzanie się;
- problemy z uwagą i koncentracją.
Człowiek posiada naturalną zdolność do radzenia sobie z nagłym zagrożeniem poprzez automatyczne wyłączanie pewnych czynności i wspomaganie innych. W takich sytuacjach następuje spowolnienie procesu trawienia, szybkie bicie serca i oddychanie, krew napływa do mózgu i kończyn, mięśnie ulegają napięciu, aby przygotować się do ucieczki lub walki. Te automatyczne działania pomagają ludziom i zwierzętom przetrwać zagrożenie. Niestety, gdy dochodzi do dysocjacji, pewne części osobowości mogą zostać uwięzione w stanie hiperpobudzenia.
Leczenie zaburzenia dysocjacyjnego
Leczenie dysocjacji przeważnie leczy się psychoterapią, w tym terapią poznawczo-behawioralną. W niektórych przypadkach stosuje się farmakoterapię w celu leczenia współistniejących objawów, na przykład w przypadku depresji czy zaburzeń lękowych.
Terapia psychologiczna obejmuje, między innymi:
- rozpoznawanie, rozumienie i naukę integracji poszczególnych części osobowości występujących w DID,
- naukę przenoszenia uwagi na tu i teraz;
- naukę refleksji;
- poprawę życia codziennego;
- radzenie sobie z traumatycznymi wspomnieniami,
- rozumienie emocji i naukę radzenia sobie z nimi, w tym ze strachem, złością i poczuciem winy,
- identyfikowanie błędów poznawczych i restrukturyzacje poznawczą,
- naukę radzenia sobie z problemami,
- trening interpersonalny w celu poprawy relacji z innymi.
Źródło: Boon S., Steele K., Van der Hart O (2019). Zaburzenia dysocjacyjne po traumie. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.