Czy psychoterapia pomaga?

Czy psychoterapia pomaga?

  • wymieniam na tej stronie dwa podstawowe czynniki warunkujące powodzenie terapii psychologicznej

1. Psycholog i psychoterapeuta to dwa różne zawody

  • podaję tą informację ze względu na cel leczniczy, jaki chcecie Państwo osiągnąć

Psycholog w zasadzie skupia się na diagnozie – pomocne do jej wystawienia są testy psychologiczne, obserwacja i wywiad. Psychoterapeuta natomiast zajmuje się w szczególności leczeniem. Nie znaczy jednak, iż psychoterapeuta nie wystawia diagnozy, jest ona punktem wyjścia każdego leczenia. Trafne zdiagnozowanie zaburzenia pozwala wytyczyć kierunek pracy nad rozwiązaniem problemu i dobrać odpowiednie narzędzia do pracy psychoterapeutycznej.

Diagnoza psychologiczna określa zazwyczaj rodzaj zaburzenia, natomiast diagnoza psychoterapeutyczna jest poszerzona o mechanizmy wywołujące i podtrzymujące określoną dysfunkcję, takie jak dysfunkcjonalne schematy myślenia czy psychologiczne mechanizmy obronne. Diagnoza psychoterapeutyczna jest dynamiczna, to znaczy, iż może ulec zmianie w przypadku dostarczenia nowych informacji. Od momentu postawienia diagnozy można zacząć psychoterapię, która ma na celu podniesienie jakości życia pacjenta.

W przypadku terapii poznawczo-behawioralnej zdrowienie odbywa się poprzez zmianę psychologicznego funkcjonowania, w tym dysfunkcjonalnych nawyków myślowych i behawioralnych, motywów i wzorców postępowania, czy nabyciu umiejętności lepszego radzenia sobie w sytuacjach trudnych i interpersonalnych. Współczesna psychoterapia poznawczo- behawioralna bardzo się rozwinęła, zalicza się do niej wiele nowych form.

Psychoterapeuta

– oprócz trafnej diagnozy, ma on zadanie stworzyć odpowiednie warunki terapii psychologicznej, właściwą relację terapeutyczną, pomóc pacjentowi w tak zwanym „wglądzie w siebie” ( czyli w zrozumieniu jego psychologicznego funkcjonowania), zaproponować pacjentowi stosowanie odpowiednich technik pomagającym w radzeniu sobie z konkretnym problemem. Do zadań pacjenta natomiast należy rzeczywista refleksja nad własnym funkcjonowaniem i  wypróbowanie nowych sposobów radzenia sobie w codziennym życiu, poza sesją terapeutyczną. Związane jest  to z nakładem pewnej pracy, poświęceniem własnego czasu, często zmierzeniem się z frustracją spowodowaną odkrywaniem prawdy o własnym dezadaptacyjnym przystosowaniu, własnymi lękami. Terapeuta bez współpracy pacjenta może nie być wstanie mu pomóc, a przeważnie i odwrotnie, gdyż do zmiany potrzebne jest obiektywne, zdystansowane spojrzenie (tzn. nie przyćmione emocjami czy psychologicznymi mechanizmami obronnymi).

Dobry psychoterapeuta

Wybranie odpowiedniego psychoterapeuty to istotna decyzja, która może wpływać na jakość terapii i tym samym na Twoje zdrowie psychiczne. Podaję kilka sugestii, które mogą być pomocne w znalezieniu odpowiedniego specjalisty:

  • Warto sprawdzić kwalifikacje terapeuty: upewnij się czy terapeuta ma odpowiedni certyfikat i należy do organizacji zrzeszającej psychoterapeutów, dla przykładu: Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej. Warto się dopytać (na przykład na pierwszej sesji) czy poddaje on swoją pracę superwizji – czyli kontaktuje się z innymi specjalistami w sprawie problemów dotyczących terapii.
  • Rekomendacje: popytaj znajomych, rodziny lub lekarza o polecenie sprawdzonego terapeuty, zwróć uwagę na opinie w internecie.
  • Doświadczenie psychoterapeuty: doświadczenie terapeuty ma spore znaczenie, zwłaszcza w pracy z problemami które Ciebie dotyczą.
  • Sprawdź w jakim nurcie terapeutycznym pracuje psychoterapeuta: terapeuci pracują w różnych nurtach terapeutycznych, takich jak terapia poznawczo-behawioralna, psychoanalityczna, integralna, itp. Warto się zastanowić, które podejście jest dla Ciebie najlepsze, biorąc pod uwagę Twój problem, częstotliwość sesji i długość terapii.
  • Sesja zapoznawcza: jeśli terapeuta z jakiś powodów nie będzie Ci odpowiadał, na przykład z powodu cech osobowościowych należy poszukać innego specjalisty. Ważne jest, abyś czuł się na terapii komfortowo (zaopiekowany, zrozumiany i wysłuchany).
  • Dostępność i lokalizacja gabinetu: sprawdź czy godziny przyjęć i miejsce wizyt są dla Ciebie odpowiednie.
  • Koszty terapii: poznaj koszty terapii i zasady płatności za sesje.

2. Czy psychoterapia pomaga – kolejny warunek skutecznej psychoterapii

Nie podaję w tym tekście wyników badań naukowych potwierdzających skuteczność psychoterapii, znajdziecie je Państwo klikając w poniższy link:

Moim zamiarem natomiast jest zwrócenie uwagi na podstawowe składowe warunkujące skuteczność psychoterapii. Pierwszym z nich, jest zwrócenie się o pomoc do odpowiedniego specjalisty, drugim zdanie sobie sprawy, iż skuteczność psychoterapii zależy zarówno od terapeuty jak i od wkładu pracy w psychoterapię samego pacjenta. Terapeuta może pomóc pacjentowi tylko wtedy, gdy ten jest otwarty na współpracę i gotowy do zmiany. Potwierdzeniem profesjonalnych umiejętności psychoterapeuty jest certyfikat wystawiony przez uznane towarzystwo psychoterapeutyczne.

Współczesna psychoterapia poznawczo- behawioralna bardzo się rozwinęła, zalicza się do niej wiele nowych form. Dla osób zainteresowanych uzyskaniem więcej informacji w tym zakresie:

Czy psychoterapia pomaga ?

Zadbaj już teraz o swoje zdrowie psychiczne

Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia mojego gabinetu psychologicznego. Umów się na wizytę już dziś

Scroll to Top