Czym jest hipnoza?
Każdy z nas bywa w hipnozie
Hipnoza może być kojarzona ze zjawiskiem tajemniczym, dziwnym czy nawet nadnaturalnym. Prawda jest jednak taka, że jest ona naturalnym stanem umysłu, który ludzie często miewają, tylko nie zdają sobie z tego sprawy. W stan hipnotyczny mogą wchodzić zarówno ludzie jak i niektóre zwierzęta.
Hipnoza to nic innego jak pewien stan relaksu, w którym umysł pracuje na niższej częstotliwości fal mózgowych, na przykład przed snem. Zdarza się ludziom, iż „zamyślają się” wykonując inną czynność niż zamierzali, na przykład jadą prosto a mieli skręcić w lewo. W tym przypadku jazdę prosto wykonują podświadomie, automatycznie, wówczas prawdopodobnie są w stanie transu. W czasie wykonywania czynności w sposób automatyczny świadomy umysł może odpoczywać, pozwalając w tym czasie podświadomości na większą aktywność.
Różne poziomy świadomości, kolejno od pełnej świadomości do snu:
- czuwanie, normalna aktywność umysłowa, na przykład granie w piłkę;
- fantazjowanie – lekki trans hipnotyczny;
- wyobrażanie sobie jakiejś czynności z zamkniętymi oczami, przy ograniczeniu odbierania bodźców zewnętrznych i dosłowne rozumienie słów – umiarkowany trans;
- fizyczne odczuwanie wykonywania czynności (jednak jej nie robimy), przy zwiotczeniu lub zesztywnieniu mięśni, zawężeniu uwagi, braku reakcji na bodźce słuchowe i inne bodźce zewnętrzne, aktywizacja procesów twórczych oraz zwiększenie podatności na sugestię, można doznawać również halucynacje – głęboki trans.
Każdy może wejść w trans hipnotyczny
Każdy człowiek (za wyjątkiem osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim ) może wejść w trans hipnotyczny, natomiast nie zawsze na taką samą głębokość. Dla każdej osoby trans hipnotyczny jest innym doświadczeniem pod względem jakościowym i rodzaju doświadczanych doznań.
Występują różnice indywidualne w przyjmowaniu sugestii hipnotycznej, są osoby, które przyjmują je w lekkim stanie hipnotycznym a inne muszą wejść w głęboką hipnozę. Powszechne u osób zahipnotyzowanych jest uczucie niezwykłości i nierealności, chociaż nie u wszystkich. Odczucie to zależy od nastawienia, sądów na temat hipnozy, fantazji i zaufania do hipnoterapeuty. Wchodzenia w coraz głębszy trans hipnotyczny można się wyuczyć.
Zyski z hipnozy
- hipnoza może dostarczyć nowych, fascynujących przeżyć;
- wywołuje znieczulenie;
- poprawia sen, redukuje stres;
- umożliwia częściowe cofnięcie się w czasie do wcześniejszych lat życia;
- rozwija zdolność koncentracji;
- zwiększa umiejętność przyswajania wiedzy i dokładnego zapamiętywania;
- można nią leczyć nadwagę, fobię, redukować stres, rzucić palenie, panować nad bólem;
- można dzięki hipnozie zwiększyć poczucie własnej wartości, efektywność uczenia się, kreatywność;
- pokonać niepokój i panikę’
- lepiej radzić sobie ze stratą i z rozstaniem;
- leczyć urazy z dzieciństwa, stres pourazowy;
- zwiększa osiągnięcia sportowe, motywację.
Hipnoza nie jest szkodliwa i nie ma skutków ubocznych
Hipnoza w żaden sposób nie może być szkodliwa. Nie ma takiej możliwości, aby się z niej nie wybudzić. Hipnotyzer nie jest wstanie podać takiej sugestii, z którą osoba hipnotyzowana by się nie zgadzała i nie byłoby to zgodne z jej systemem wartości. Nie jest prawdą, że w czasie hipnozy można wpłynąć tak na człowieka, aby wykonał taką czynność, której nie chce (gdyby tak było powszechne byłoby wykorzystanie hipnozy do celów przestępczych). Osoba zahipnotyzowana jest wstanie w każdej chwili przerwać stan transu.